Mäletate Tujurikkuja sketši Mõnguste küla väisavast Riigibussist? Ülevõlli keeratud pildike reaalsest elust, ääremaastumisest ja regionaalpoliitikast. Riik hoolib!

 

Tundub, et 2015. aasta Riigikogu valimised on lõpuks tõepoolest läbi saanud ja koalitsioon on ennast ligi pooleaastase susserdamise järel kenasti paika ankurdanud. Neil päevil alustasid Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liikmed ringsõiduga Põlvamaal, kus pressiteate kohaselt kohtutakse muuhulgas “maakonna omavalitsusjuhtide, ettevõtjate, põllumeeste, haridus-, kultuuri- ja sotsiaaltöötajatega”. Koalitsioonierakonna visiit ääremaale, haaramaks härjal sarvist niivõrd paljudel teemadel, väärib tunnustust. Siinkohal anname omaltpoolt ülevaate sellest, kuidas toimus sotsiaaldemokraatide kohtumine Põlvamaa põllumeestega.

Möödunud nädalal, 3. septembril said Põlvamaa põllumehed pakilise kutse “südamest südamesse” kohtumisele sotsiaaldemokraatide esindajatega (“Nende suur soov oleks põllumajandustootjatega kohtumine”). Paluti ainult kiiruga orgunnida koht, kus Põlvamaa põllumeestega kokku saada. Kutse tundus ootamatult positiivse sammuna koalitsioonierakonna poolt. Nimelt läheb põllumeestele vägagi korda kui keegi näitab natukenegi üles hoolivust ja head tahet hetkel, mil põllumajandus pole just kõige roosilisemas majandamisolukorras ning tundub, et tegelikult teema ülemusi eriti ei kotigi. Sestap leiti kiiresti koht kokkusaamiseks, kutsuti põllumehed kokku, kes tegid kiiruga vabaks mõned tunnid aasta ühe kõige hullema tempoga perioodist oma kalendris. Põldudel käib hetkel saagikoristus ja iga raisatud või valestiajastatud minut on kulla hinnaga. Eiki Nestor, Jaanus Marrandi, Rainer Vakra, Mihkel Raud, Indrek Saar on samas seltskond, kelle kurssiviimine sellega, millest põllumehed mõtlevad, tundub olevat väärt iga sekundit neist kulutatud minutitest. Ikkagi peaaegu 5% Riigikogust + üks minister! Tundus tulevat tore ja kasulik event. “Võib-olla”-na oli ennast üritusele registreerinud ka Ivari Padar. Peaaegu omakandimees Padar on mees, kes teab põlvakate asju niigi, tema telefoninumber on iga kohaliku põllumehe telefonis ja Ivari suhtleb nendega vabalt ja kogu aeg. Põhjusmõtteliselt polekski tal sel kohtumisel midagi väga uut ja huvitavat avastada ning lisada. Aga kui ta tulla saab ja tahab, siis tulgu pealegi. Oma jope, aitab jääd sulatada.

11. septembril kel 11 oli Külmsoo tallu kogunenud 15 Põlvamaa põllumehe imestus suur kui 5 protsendi Riigikogu ja ühe ministri asemel tervitas neid ürituse ainus “võib-olla”. Ivari Padar oli tulnud koos prouaga, ilmselt läbisõidul teel koju, Võrumaale. Puhuti pisut juttu, Padar oli nagu Padar ikka, tubli mees. Midagi ürituse kontseptsioonist jäi aga vist ikkagi puudu. Ole Musting Külmsoo talust postitas oma FB lehel üritusele järelhõike:

Põllumajanduset ei tea farmerid midagi, poliitikud teavad. Kahjuks unustasid õpetlased täna ära,et peavad matsidele valgust tooma. Ju oli mõnel kiigeplatsil leiba maitsta, pisut laulu kuulata ja küülikule pai teha.

Aga sotsidel on linnuke kirjas ja “nende suur soov kohtuda põllumajandustootjatega” saanud reaalsuseks. Riigibuss sai oma pakilise viisidi tehtud. Järgmine külaskäik kolme ja poole aasta pärast, seega üsna pea (Ago Gaškov, Mõnguste).