See aasta tuleb kevad teisiti,
Tiu-tiu! Ja teisiti, see aasta teisiti,
Ja kevad teisiti ja tuleb teisiti,
Tiu-tiu! Ja teisiti ja hoopis teisiti.*

Nagu Henrik Visnapuu luuletuses, tuli kevad sel aastal pisut teisiti. Möödunud aastate lumerohkete talvede sulaveed jäid tulemata ning kevad jõudis meie maile kuidagi sala ja tasa. Kuivalt, ilma vihmata ning hirmvara saabununa tekitas ta omakorda murekortse põllumeeste laupadele, kes teadupoolest pole mitte kunagi mitte millegagi päris lõpuni rahul. Varane kevad tähendab „liialt“ varaseid põllutöid, kuna lubatud kevadtööde algusaeg on kuupäevaliselt reglementeeritud seadustega. Kevade edenedes on aga kuivavasse mulda külvamise ajastus kriitilise tähtsusega.

Muld kuivas, haritud põllud tolmasid. Isegi mulda mitteharivad põllumehed, kelle otsekülvimuldades mullavesi oluliselt paremini puhverdub, ei olnud teab mis rõõmsad. No kaua võib! Kuivus võttis võimust kõikjal. Ainus positiivne erinevus varasemate aastate haritud (ilma taimkatteta) põldudel oli mulla kevadiste vee-erosiooninähtuste vähene levik. Sel aastal tuli tõesti kevad teisiti?

Nii palju naeru, linde, lilli't hoi!
Ja päikest meeletumalt päikest.
Ih-ah-ah-haa! Ah-haa! Ih-ah! Oh-oi!
Paar prahvakut veel rõõska äikest:
Mürr-mürr! Mürr-mürr! Trahh-trahh!*

1põldpanoraam

92v6sapanoraam

Ühel päeval hakkas siiski sadama. Ja haritud põldude muld, mis seni oli enam-vähem paigal püsinud, startis tasapidi oma tavalist rada liikuma – nagu neil põldudel igal aastal kord või kaks ikka juhtub. Üsna mitme meetri kõrguselt pilvepiirilt langev veepiisk annab mullaosakesele korraliku purustava tutaka, voolav vesi võtab kõigel, millest jaks üle käib ja mida kanda suudab, kaenla alt kinni ning järgneb matk, mis järgib kõiki olulisemaid loodusseadusi. Ühe sellise rahvamatka vaheetappi kutsume nüüd ka teid, hääd lugejad, uudistama. Nagu siinsetelt fotodelt ja allpool paiknevalt galeriilingilt näha, ei ole tegemist eriliselt tigereljeefse alaga, ent üht-teist on toimumas siingi.

Ja öö on ainult väike valgusring,
Mis kiusab, kutsub, igatseb ning veab
Mind laulikut ja sind, mu Ing.
Kun peatab, millal seisatab, ken teab?
Hoi-tii! Hoi-tii! Hoi-tii!*

GALERII: Kevadmatk 2014 „Põllult metsa, metsast kurat-teab-kuhu ja siis veel veits maad allavoolu<— KLIKKA!

Liikuvat pilti kah!

*Katked H.Visnapuu luuletusest „Kolmas kiri Ingile“